بیماری پزوریازیس


ريشة لغت پزوريازيس از يك كلمه يونانی است كه به معناي خارش است. اين بيماري يك بيماري شايع پوستي است كه لزوماً خارش دار نبوده با پلاكهاي قرمز رنگ همراه با پوسته ريزي مشخص مي شود. پسوريازيس اشكال گوناگون با شدتهاي متفاوت داشته و مسري هم نمي‌باشد.

داءالصدف بیماری پوستی مربوط به دستگاه خود ایمنی میباشد . پزوریازیس مسری نیست . در هر نقطه ای از بدن اتفاق می افتد . با بعضی از بیماریها در ارتباط است و معمولا توامان اتفاق میافتد یا لا اقل یکی از بیماریها به دیگری می انجامد . هنوز به طور کامل علت بیماری مشخص نیست و در هر سنی ممکن است اتفاق بیافتد.

در طب رایج شیوه درمان کنترلی است و درمان قطعی برای آن وجود ندارد اما از دیدگاه طب سنتی دیدگاهی متفاوت است . ضایعات پوستی به شکل برجستگیهای قرمز رنگ همراه پوسته های لایه لایه و نقره ای بروز میکند .

گاهی بیماری در کشاله ها و زیر بغل رخ میدهد که به نوع معکوس معروف است بدون توجه به نوع، پزوريازيس معمولا” باعث ناراحتي مي شود.پوست معمولا” خارش داشته و ممكن است ترك خورده و خون بيايد.در گونه هاي سخت، خارش و ناراحتي ممكن است بيمار را تمام شب بيدار نگه دارد و درد، تمام فعاليتهاي روزمره را سخت كند.

  پزوريازيس يك بيماري مزمن است،يعني در تمام طول زندگي همراه بيمار مي ماند چراكه در حال حاضر درماني براي آن وجود ندارد. ممكن است بيمار مدتي بهبود را در خود احساس كند اما كنترل و درمان اين بيماري نيازمند مراقبت هميشگي است. درمان آن بسته به نوع و شدت اش متفاوت است.بعضي از انواع پزوريازيس آنقدر خفيف است كه بيمار حتي متوجه آن نمي شود

پزوريازيس مي تواند يكي از قديمي ترين بيماري هاي پوستي ثبت شده باشد.احتمالااولين بار حدود سي و پنچ سال بعد از ميلاد مسيح توصيف شد؛ برخي شواهد زمان قديمي تريي را نشان مي دهد .اما هنوز هم كمتر كسي اين بيماري را مي شناسد.

در حالت عادي سلول هاي پوست بين بيست و هشت الي سي روز بالغ شده و براي پوست اندازي به سطح پوست مي آيند،وقتي پزوريازيس ايجاد مي شودسلول هاي پوست بين سه الي شش روز بالغ شده و به سطح پوست حركت مي كنند و بجاي پوست اندازي به توده ايي برآمده از پوست تبديل شده و بصورت زخم خود را نشان مي دهند

عوامل تشدید کننده بیماری 

آشفتگیهای عاطفی

 عفونت

 عوامل ارثی

 کم قرار گرفتن در معرض نور خورشید

ترس

عدم تعادل هورمونی

کمبود منابع معدنی و کم مصرف کردن میوه ها

نوشابه های گازدار

چربی 

شیر 

شکلات

سیگار کشیدن

داروهای حاوی کورتون

اختلالات کبدی


پسوریازیس از دیدگاه طب سنتیاز نظر اطبای طب سنتی، پسوریازیس معنای دیگری دارد. در کتب طب سنتی علایم مشابه این بیماری تحت نام های داء الصّدف(بیماری صدف) یا قوبا شرح داده شده است. این طب – به عنوان یک طب کل نگر - از منظر اخلاطی به این بیماری می نگرد. از دیدگاه این طب، عوامل مختلفی از جمله تغذیه نادرست و روش های ناصحیح زندگی، باعث می شود که اخلاط نامناسب و مواد زاید در بدن تجمع پیدا کرده با رسوب در پوست، باعث بروز علایم این بیماری شوند. همانطور که گفته شد، پسوریازیس اشکال گوناگونی دارد و شدت آن در تمام افراد یکسان نیست. از دیدگاه طب سنتی، مقدار و کیفیت ماده تجمع پیدا کرده در بدن از لحاظ غلظت و لطافت، انواع بیماری و شدت علائم آن را تعیین می کند.

 

به نظر می رسد که پسوریازیس، عمدتا حاصل سوء مزاج سرد و خشک و غلبه سودا در پوست باشد و لذا هر چیزی که سودا را افزایش دهد؛ باعث تولید اخلاط غلیظ و رسوب آنها در پوست شود؛ کارکرد کبد را دچار اختلال کند؛ هضم غذا را مشکل کند؛ ایجاد یبوست کند و ...، می تواند زمینه ساز بروز یا تشدید پسوریازیس شود و لذا در درمان، باید مدّنظر قرار گیرد.

 

طب سنّتی، برخلاف طب جدید، برای درمان این بیماری نه تنها سیستم ایمنی بدن را سرکوب نمی کند بلکه حتی به تقویت آن هم می پردازد و در واقع به یاری طبیعت می شتابد تا بدن با دفع اخلاط نامناسب بر بیماری فائق آید. طب سنتی درمان را بر پایه اصلاح مزاج و پاکسازی بدن از اخلاط نامناسب و مواد زاید بنا می نهد و در ادامه با رعایت دستورات مربوط به روش صحیح زندگی ، بیماری از بین می رود.

 

این درحالی است که داروها و روشهای درمانی طب رایج، تنها به تخفیف موقتی علایم کمک کرده؛ درمان هایی تسکینی به حساب می آیند و چون بیماری اصلی ریشه کن نمی شود، احتمال عود علایم - به دنبال قطع داروها یا حتّی به هنگام مصرف آنها- بسیار بالاست. در طب جدید معمولا رژیم غذایی خاصی برای درمان این بیماری توصیه نمی شود اما یکی از مهم ترین پایه های درمان همه بیماری ها -و از جمله پسوریازیس- در طب سنتی ، رعایت رژیم غذایی و آداب صحیح غذاخوردن است.

نکته بسیار جالب این است که در یافته های طب جدید هم می توان دلایلی برای صحّت نظر طب سنتی در مورد این بیماری یافت. مثلا دیده شده است که دیالیز به ویژه دیالیز صفاقی باعث بهبود علائم بیماری می شود و این موید نظر طب سنتی مبنی بر وجود اخلاط فاسد در خون، به عنوان دلیل اصلی بروز بیماری است.

چند نسخه کاربردی و توصیه درمانی بر مبنای طب سنتی


در اولین مرحله باید به پاکسازی روده ها پرداخت و بیمار باید به این نکته توجه داشته باشد که در دوره درمان یبوست نداشته باشد

از منضج های عام استفاده کند مثل دمکرده ترنجبین و خاکشیر در صبح ناشتا

مالش موضعی روغن ماهی به مدت یک ماه موضعی هفته ای دو شب بعد از حمام

زرده تخم مرغ +عسل +شیر مرغوب +قرص مخمر آبجو

حمام آفتاب روزی پنج تا پانزده دقیقه

عرق کاسنی و عسل روزی یک لیوان

مصرف سبزی تازه و میوه های فصل فراوان

شتشوی بدن با جوشانده ی صاف شده گل ختمی

 

  

  حکیم خانی

/ 1 نظر / 3297 بازدید
ehsom

سلام لطفا یک پست برای معرفی حکیم خانی در وبلاگتون بگذارید