همه چیز در مورد عسل

عسل چیست؟

ماده ی شیرین خوراکی و دارویی است ،که توسط زنبور عسل ،از شهد گلها جمع آوری شده طی فرآیندی در شکم زنبور دگرگون شده تبدیل به ماده ای شفابخش میشود که از دیرباز تا کنون به عنوان یک ماده ی خوراکی لذیذ و یک داروی معجزه آسا مورد توجه بشر قرار گرفته است.این ماده ی ارزشمند در زبان فارسی بنام انگبین ،در زبان عربی با نام عسل و در زبان انگلیسی با نام هانی شناخته میشود.

فواید و خواص درمانی عسل :

هرگز فاسد نشده و از بین برنده ی میکروبهاست .

در هضم غذا موثر است .

به قلب نشاط می بخشد .

به حافظه کمک میکند.

انسان را جوان نگاه میدارد.

بیماریهای قلب ،ریه ،تنگی نفس ،کبد ،معده ،اعصاب ،کم خونی ،امراض چشمی ،سرطان ،مثانه کلیه ،بیماریهای زنان و مردان را درمان میکند.

چند نسخه ی ساده اما مفید با عسل :

1 دم کرده ی بهارنارنج و عسل ....................قبل از خواب باعث خواب آرامست.

2 یک قاشق مرباخوری عسل روزانه ..............اثر ملین دارد.

3 مالیدن فوری عسل روی سوختگی .............مانع ورم و باعث تسریع بهبودی است.

4 مرهم عسل روی زخم های چرکی و خونی .......بهبود سریع زخم .

5 مالیدن عسل روی ترک پوست......................درمان ترک پوست و رفع سوزش.

6 یک قطره عسل در چشم ...........................باعث تسکین چشم تحریک شده است.

7 عسل همراه سرشیر ...............................روی خالهای قرمز بمالید.

8 عسل روی پارچه نازک مالیده.....................روی جوشهای دردناک یا عارضه ی باد سرخ قرار دهید در درمان موثر است.

9 مالیدن عسل به ورم بواسیر .......................درمان کننده ی بواسیر است.

10 یک قاشق چایخوری عسل را در یک فنجان آب بجوشانید غرغره کنید درمان سکسکه است.

11 به نسبت مساوی آرد و عسل و آبگرم .....مرهم درست کنید روی دمل و آبسه بگذارید درمان کننده است.

بهترین روش مصرف عسل همراه با شیرملایم و یا مخلوط عسل و آب و آبلیموترش تازه است که باعث انرژی زایی سریع و آرامش اعصاب میشود.

هشدار : 

1.مصرف عسل خام گیاهی خیلی محرک است و در درمان سرفه بهتر است عسل خام را در دمکرده ی گیاهی یا آبجوش کمی حرارت دهید تا گرم شود و اثر محرک نداشته باشد.

2.مصرف عسل برای اطفال زیر یکسال ممنوع است.زیرا خطر ابتلا به مسمومست بوتولیسم وجود دارد که بدلیل ماده ای بنام بوتولین در عسل میباشد.

3.از قرار دادن عسل در حرارت بالاتر از 60 درجه پرهیز شود.

سابقه ی تاریخی استفاده از عسل بدست بشر :

 انسانهای اولیه کندوهای زنبور عسل را بین صخره ها یا روی درختان می یافتند و مانند خرسها کندوها را با خود میبردند و از عسل آنها استفاده میکردند.طی مراحلی بشر با ساختن کندوهایی زنبورها را خانگی کرد در تمدن یونان زنبورداری به اوج خود رسید در دوران رومی ها عسل درساخت شیرینی ،مصارف آرایشی و ساخت نوشابه ها بکار گرفته میشده .درروم باستان عسل را مظهر پاکی ، برکت و نماد عشق میدانستند. مصریان قدیم ترکیبی از جو، عسل و گندم را به جای الکل استفاده میکردند. در مقبره های فراعنه ی مصر کوزه های عسل فاسد نشده ای کشف شده است که نشانگر جایگاه این ماده در فرهنگ و ارزشهای گذشتگان است.

ویژگی مهم عسل اینستکه در مدت طولانی فاسد نمیشود و قابلیت از بین بردن هر نوع قارچی را دارد، که این امر مربوط به ماده ی ضدعفونی بنام" اسید فرمیک " در آن است که زنبور آنرا به عسل میافزاید درترکیب عسل کوهستان ماده ی ضد میکروبی دیگری هم وجود دارد که نامش ماده "رادیو اکتیو" است .دو دلیلی که عسل را ماده ای با ویژگی ضد فساد میسازد عبارتند از:

1.    غلظت بالای این ماده

2.    تشعشعات رادیواکتیو ،آنتی بیوتیکها و آنزیم های موجود در عسل که آنرا محیطی غیر قابل حیات برای میکروبها میسازند.

 

عسل از دیدگاه بزرگان:

بقراط حکیم : غذای تو دوای توست و دوای تو غذای توست ،غذا جانشین دواست و در "اکسیر حیات عسل "غذا و دوا هر دو نهفته است.

پیامبر گرامی اسلام :

"بر شما باد به دو شفا ،عسل و قرآن.   مردم به مانند عسل درمان و دارویی نخواهند یافت."

"عسل هزار و یک درد را شفا میدهد ."  "هر کس بخواهد شفا پیدا کند باید صبح ناشتا عسل را با آب مخلوط کرده و بنوشد."

موریس مترلیگ:

"همین امروز اگر زنبور عسل از بین برود هزاران نوع از گیاهان از بین خواهند رفت و از کجا معلوم که تمدن از بین نرود."

یونانیان باستان تصور میکردند خدایان به دلیل خوردن عسل که به اعتقاد آنان یکی از اجزای مهم خوراک بهشتی بوده است فناناپذیر و ابدی شده اند.

و بالاخره در قرآن کریم سوره ای بنام زنبور عسل "نحل" نازل شده است که بیانگر اهمیت این حشره ی اعجاب انگیز و محصولات ارزشمند آن در تکامل مادی و معنوی بشر میباشد.خداوند در قرآن عسل را "فیه شفاء للناس"(شفای مردم در آنست) معرفی کرده است .

ترکیبات عسل:

این ماده ی ارزشمند دارویی و خوراکی حاوی مواد قندی (فروکتوز،گلوکز و ...)و همچنین مواد معدنی (فسفر،کلسیم،آهن، پتاسیم، ید ، سرب ، مس و ...)و آب و مواد آلی(صمغ ، پولن ،اسید لاکتیک ، اسید فرمیک ، اسید سیتریک، اسید تاتاریک ) ویتامین ها (َA،E،K و همچنین ویتامینهای گروه B ) میباشد.

واضح است که میزان و ارزش مواد مفید و معدنی موجود در هر عسلی با گل های مورد استفاده ی زنبورها ی عسل ساز مرتبط است.

مهمترین خواص عسل:

خاصیت آنتی بیوتیکی عسل که برای ضدعفونی کردن و ترمیم و درمان زخمهای بیرونی و بعد از جراحیها و البته بهترین آنتی بیوتیک برای درون بدن میباشد.البته تفاوت آن با آنتی بیوتیکهای دیگر آنستکه عسل هرگز در برابر هیچ میکروب یا باکتری مقاوم نمیشود.مکانیسم عسل در تسریع التیام زخمها بر مبنای سه جزء در آنست :1-قند بالا در عسل که آب زخم را جذب کرده محیط زخم را برای رشد باکتری و میکروب نامساعد میکند. 2 – آب اکسیژنه ی موجود در عسل که زخم را ضد عفونی میکند 3- بره موم و یا پروپولیس موجود در آن که یک ماده ی ضد باکتری است.

خاصیت ضد درد عسل :

این ویژگی به دلیل وجود مقادیر بالای گلوکز و فروکتوز است که روی مغز تاثیر گذاشته منجر به آزاد شدن مواد شیمیایی خاص ضد درد در مغز میشود.

خاصیت رفع یبوست :

این ویژگی عسل مربوط به وجود قند فراوان میوه در آنست که هضم نشده وارد روده بزرگ شده توسط باکتریهای روده ی بزرگ تخمیر میشوند بنابر خاصیت اسمز آب از جداره ی روده وارد شده مدفوع نرم و مرطوب میشود و عمل دفع آسان میشود.

 

خواص شفابخشی عسل درارتباط مستقیم با نوع گلهایی است که مورد استفاده ی زنبورها بوده است چند نمونه از عسلهای تولید شده از گلهای مشهور را همراه با خاصیت درمانی آنها ذکر میکنیم:

عسل بابونه:

در درمان التهاب مغز –احتقاق ریوی-انواع ورمها – تب – میگرن – آرتروز –حساسیت – ناراحتیهای زنان – فشار خون – دردهای استخوانی – آرام بخش – کبد – درد و ورم مثانه – دفع کرم کدو درکودکان – شستشوی زخمها- تقویت سیستم ایمنی بدن و ...

عسل آفتابگردان :

مقوی و انرژی زا – تقویت حافظه – مدر – نرم کننده سینه و حنجره – صاف کردن صدا – سرفه و سرماخوردگی – خنثی کدرن سم .

عسل جعفری :

مقوی انرژی زا – خواب آور تقویت حافظه – گرفتگی عروق – قاعده آور – ناراحتیهای کبدی و دیابت بیمزه

عسل آویشن :

مقوی مغز و اعصاب و تقویت حافظه – انرژی زا – رفع درد عادت ماهیانه – دردهای شکمی و روده – سرفه و گلودرد – عفونتهای عمومی بدن – پانسمان زخمهای بستر .

عسل گون :

تقویت مغز و اعصاب و انرژی زا – مفید کم خونی – خواب آور – ملین – زخمها و دردهای شکمی – خشونت سینه و حلق و حنجره – گرفتگی صدا – تقویت روده – کلیه و مثانه و مجاری ادرار.

عسل سیاه دانه :

 مقوی مغز و اعصاب و حافظه – ازدیاد شیر – مفید کلیه ی بیماریها.

عسل کنار :

مقوی و انرژی زا – فعال کننده ی حافظه و رشد کودکان – مسهل صفرا – ضد حرارت بدن – باز کننده ی گرفتگیها – ضد کرم معده و روده – نافع تب – آبله –سرخجه – عطش – سستی اعضا – تقویت مو – تحلیل ورم های گرم.

عسل مرکبات :

انرژی زا تقویت حافظه – مقوی معده – ضد تهوع – باد شکن – حاوی ویتامین C – تصفیه ی خون – ناراحتیهای صفرا – مسکن – مفید سرطانهای معده – کاهش کلسترول – ضد باکتری و قارچ.

عسل یونجه :

مقوی مغز و اعصاب – حاوی ویتامینهای A-K - درمان خون دماغ – ملین و خونساز تحلیل ورمهای بدن – اختلالات عادت ماهیانه – لرزش اندام – نشاط آور و آرامبخش.

عسل اقاقیا :

مقوی و انرژی زا و تقویت حافظه – مفید ناراحتیهای صفرا – دیابت – ملین و خواب آور – مفید کم خونی –نافع عفونتهای خانمها – مفید چشم و رشد کودکان –مفید سرماخوردگی – اگر همراه سیب مصرف شود بهترین آنتی بیوتیک است.

عسل گشنیز :

معطر مقوی و اشتها آور – رفع سو هاضمه – باد شکن – نرم کننده سینه- سرخک و آبله – سرفه و سرما خوردگی – مسکن و آرام بخش – دفع سموم بدن – شیر افزا – ضد اسپاسم ماهیچه ای – تب روماتیسمی – تقویت لثه – ضد سرطان – مقوی قلب و مغز و اسپرم و روده و حافظه .

 

نکاتی در رابطه با حفظ سلامت و کیفیت عسل :

این ماده ی معجزه آسای درمانی در صورتی که در محیطی به دور از رطوبت باشد و در معرض حرارت بالای 60 درجه قرار نگیرد خواص درمانی و کیفیتی خود را برای مدتهای مدید و نامحدود حفظ خواهد کرد.دلیل این ماندگاری طولانی مقدار زیاد هیدراتهای کربن موجود در آن و همچنین PH اسیدی بالای آنست که از رشد هر میکرو ارگانیسمی در آن جلوگیری میکند.

شگفتیهای زنبور عسل :

حشره ای کوچک از راسته ی نازک بالان که دگردیسی آن کامل بوده و قسمتهای دهانی جونده و مکنده ، هر دو را داراست.این حشره ی اعجاب برانگیز بصورت دسته جمعی و در اتحادی قابل تامل زندگی گروهی دارد.

بدن زنبور عسل دارای موهایی است که دارای تارهای جانبی کوتاهی میباشند و براحتی دانه های گرده را میگیرند. در سطح چشم های مرکب وپاهایش موهای صاف دارد.پاهای جلویی موهای راست و خشنی دارند که برای تمیز کردن چشم ها از گرده به کار میرود .(برس چشمی )چشم زنبور عسل 7000 سطح دارد که هر سطح مربوط به یک واحد چشمی است که حتی قادر است در شب هم ببیند.و فرو رفتگیهای انتهای شاخکها نسبت به بوها ی مختلف حساس است و اینگونه قادر است بهترین انتخاب گل را داشته باشد.

بالهای زنبور عسل هنگام پرواز به هم قلاب میشوند و در هر ثانیه 400 بار مرتعش میشوند.

اعضای کندوی زنبورعسل شامل سه گروهند:

1 ملکه : که مهمترین عضو کندو میباشد بدلیل وظیفه ای که در تخمگذاری و تولید مثل و حفظ نسل و ادامه ی حیات دارد.

2 زنبورهای نر: که کارشان فقط بارور کردن ملکه است.

3 زنبورهای کارگر : که همان ماده های عقیم هستند.

با بررسی مشاهدات انجام شده در مورد زندگی و رفتارهای زنبور عسل در کندو و خارج از آن شاهد جنبه ی توحیدی این جاندار میشویم .وقتی میبینیم که اعضای مختلف کندو در اتحادی مثال زدنی واجتماعی منظم و دقیق و انسجام در عمل و هماهنگی عجیب در رفتار ، تمام تلاش خود را میکنند تا هدف اجتماع کندو را که همان تولید مثل ملکه و حفظ نسل است را دنبال کنند ، شگفت زده میشویم. 

زنبورهای کارگر که وظیفه ی اداره ی کندو و پرورش اعضای جدید را به عهده دارند بنابر شرایط اقلیمی و فراوانی گلها و گیاهان مناسب تصمیم میگیرند که چه تعداد ازنوزادان عضو سلطنتی و یا کارگر شوند که این امر نتیجه ی نوع تغذیه ی نوزادان و میزان تغذیه ی آنان با ژل رویال و یا غذای شاهانه است .اگر شرایط اقلیمی و تنوع گلهای مناسب خوب باشد تعداد بیشتری از لاروها تبدیل به ملکه خواهند شد .

با زیاد شدن تعداد اعضای کندو و نداشتن فضای کافی برای زندگی و فعالیت زنبورها دستور مهاجرت از روح الهام شونده به ملکه و تمام زنبورها صادر میشود . در زمان مهاجرت ملکه و زنبورها دچار حالتی هیجانی میشوند بر خلاف زمانهای دیگر در کندو پرواز میکنند و پیداست که مهاجرت بر خلاف میل ملکه صورت میگیرد.تکاپو برای مهاجرت و ساخت کندوی جدید آغاز میشود تعدادی از زنبورهای نر برای بارور کردن ملکه جدید در کندو میمانند و تعدادی زنبورهای کارگر هم برای پرستاری و پرورش لاروها و تعدادی برای ادامه ی فعالیت عسل سازی در کندو باقی مانده زنبورهای مهاجر به اندازه ی 5تا6 روز ذخیره ی عسل با خود برداشته و با طلوع خورشید حرکت میکنند با عسلی که دارند برای ساخت کندوی جدید موم میسازند و در صورت لزوم برای تغذیه ی خود استفاده میکنند.با فعالیت فوق العاده ای که زنبورهای کارگر در جمع آوری عسل و ساخت کندوی جدید دارند پس از 5 هفته میمیرند و زنبورهای جوان که در کندوی جدید پرورش یافته اند جایگزین آنها میشوند.

لانه سازی زنبور عسل:

آندسته از زنبورهایی که زودتر برای لانه سازی به محل کندو میرسند با پای جلوی خود از سقف آویزان میشوند سپس زنبورهای بعدی به ردیف اول متصل میشوند این کار ادامه پیدا میکند تا شکل کله قند درست شود . در مرحله ی بعد تعدادی از زنبورها به نظافت کندو میپردازند ، عده ای درزها را با موم میپوشانند کار خانه سازی حدودا سه ماه طول میکشد و پس از آن آماده ی عسل سازی میشود.زنبورهای عسل خانه های خود را شش ضلعی با حداقل امکانات و ابزار و حداکثر استحکام میسازند.

عسل سازی:

زنبورهای مامور اکتشاف که قبل از طلوع آفتاب از کندو خارج شده اند و مکان مناسب جمع آوری شهد و گرده ی گل را تعیین کرده اند به کندو بازگشته زنبورها را از موقعیت آگاه کرده و با طلوع آفتاب زنبورهای کارگر به جمع آوری گرده و شهد گلها میپردازند.زنبورهای عسل با انتخابی هوشمندانه که با کمک فرورفتگیهای انتهای شاخکهایشان که نسبت به بوهای مختلف حساس است و قادر به بهترین و درستترین انتخاب است به جمع آوری شهد و گرده از بهترین و سالمترین گیاهای میپردازند.زنبور کارگر پس از پر کردن کیسه ی عسل خود از شهد گلها که همان آب و قند است به کندو برگشته آنرا به زنبور دیگر تحویل داده خود به بیرون و برای جمع آوری شهد میرود . زنبوری که شهد را تحویل گرفته این شهد را روی زبان زنبور دیگری میریزد و این کار تکرار شده و ادامه میابد (نشانه ی همکاری اجتماعی و تبادل بین افراد یک مجموعه) این عمل منجر به کاهش آب و تغلیظ شهد شده ،قند قوام پیدا کرده مبدل به عسل میشود.هر زنبور با دریافت شهد آنرا به دهان و مری و از آنجا به کیسه ی عسل که قبل از معده است میفرستد و از دهان خارج کرده به زنبور بعدی تحویل میدهد در جریان این جذب ها و دفع های متوالی و یک جریان تبدیلی (اضافه شدن بزاق زنبور که حاوی عناصر تخمیر کننده و دیاستازهایی که پلی ساکاریدهای شهد را به قند ساده ی فروکتوز و گلوکز تبدیل میکند) شهد تغلیظ شده و عسل تولید میشود.این عسل تولید شده در حفره های کندو قرار گرفته در اثر درجه حرارت کندو طی مدت 3 تا4 روز آماده میشود.در این موقع زنبورها با زدن بالها به همدیگر و ایجاد جریان هوا به آبگیری عسل کمک میکنند تا نهایتا تنها 20 درصد آب در آن باقی بماند دقیقا عکس نسبت اولیه که نسبت آب 80 درصد بود حالا عسل بدست آمده از قند غنی بوده و هرگز تخمیر نخواهد شد.جالب است بداینم زمان رفت و برگشت زنبور به کندو و تهیه ی شهد فقط 3 دقیقه طول میکشد و یک زنبور در هر ساعت 250 گل را میمکد و هر زنبور عسل در طول زندگیش فقط یک قاشق مرباخوری عسل تولید میکند. هر یک کیلو گرم عسل نتیجه ی 80000 بار رفت و آمد زنبور به کندو است هر کندو در شرایط خوب روزانه 10 کیلوگرم عسل میدهد و ملکه در چنین شرایطی تا روزانه 1000 تخم میگذارد.

زنبورهای کارگر دو محصول اصلی و سه محصول فرعی به کندو میاورند .

محصولات اصلی شامل :

شیره ی گلها و گرده ی گلها

محصولات فرعی شامل :

پولن (برای موم سازی و تغذیه ی لاروها) ،صمغ نباتی (برای بستی درزها و شکافهای کندو) ، آب و نمکهای معدنی

نحوه ی ارتباط زنبوران عسل با هم در خبر دادن محل مناسب جمع آوری شهد از طریق پخش کردن ماده ای بنام "فرمون" در فضاست که با پخش انواع مختلف از فرمون همنوعان را از منظور خود آگاه میکنند. مبنای انتخاب گلهای مناسب توسط زنبورها هرگز بر اساس بوی خوش گل نیست این موجود انتخابی هوشمندانه بر مبنای میزان اندوخته ی شهد و پولن گیاه دارد. دستگاه مغز زنبور عسل بسیار سریعتر از آخرین مدل های رایانه عمل میکند.زنبورها میلیونها دستور را در یک دهم ثانیه به انجام میرسانند در حالیکه چندین برابر کمتر از رایانه های جدید انرژی مصرف میکنند.

ملکه و تولید مثل :

یک زنبور ملکه 15 تا 17 روزگی بالغ میشود نیش دارد ولی نیش نمیزند. برای جفت گیری در روز معینی از کندو خارج میشود زنبوران نر که در 24 تا26 روزگی بالغ شده اند و هر یک 200 سلول نر برای بارور کردن ملکه آماده کرده اند به دنبال ملکه به آسمان پرواز میکنند هر چه ملکه بالاتر میرود گروه عشاق کمتر میشوند ملکه آنقدر بالا میرود تا فقط یک نر که از همه قویتر و با علاقه تر است باقی میماند و جفت گیری انجام شده کیسه ی حاوی سلولهای نر در بدن ملکه باقی میماند و زنبور نر میمیرد .ملکه با نشاط به کندو برگشته پس از دو روز شروع به تخمگذاری میکند.این تخم ها پس از 4 روز تبدیل به "لارو" شده پس از 21 روز تبدیل به زنبور کامل میشوند تخم هایی که ملکه قبل از جفت گیری گذاشته است تبدیل به زنبور نر میشود اگر ملکه در مدت 4 تا 6 هفته که فحل است جفتگیری نکند تمام تخمها نر میشوند و این کندو فاقد ارزش خواهد بود.

قابل ذکر است که عسل فقط یکی از محصولات ارزشمند زنبورعسل است و این حشره ی کوچک محصولاتی چون بره موم، پولن و گرده هم دارد که ذیلا به آنها خواهیم پرداخت.

تفاوت عسل طبیعی و قلابی :

واقعیت اینستکه تشخیص عسل کاملا اصل از عسل قلابی کار آسانی نیست اما با توجه به ویژگیهای یک عسل طبیعی تا حدودی میتوان به اصل بودن یک عسل پی برد مثلا : عسل طبیعی بدلیل وجود عامل دیاستاز در آن که ماده ای تخمیر کننده است و در معده ی زنبور قرار دارد پس از مدتی شکرک میزند که اصطلاحا به آن رس کردن میگویند اما شکرک عسل طبیعی با عسل قلابی متفاوت است .اگر عسل رس کرده ی طبیعی را بین انگشتان بگیرید و فشار دهید براحتی قابل آب شدن است اما عسل قلابی شکرک زده را بین انگشتان بگیرید زبری شکر آنرا حس خواهید کرد.عسل طبیعی بسرعت در آب سرد حل نمیشود و بصورت یک رشته ی ضخیم پیوسته در ته لیوان باقی میماند اما عسل قلابی که با شکر درست شده است به محض قرار گرفتن درآب سرد از هم گسسته میشود .

 

قند سفید یا عسل ؟

تا اوایل قرن 18 عسل تنها منبع اصلی قند برای انسانها بود .اما در کمتر از سه قرن مصرف آن کاهش چشمگیری یافت. اسکندر اولین کسی بود که قند نیشکر را کشف کرد و این قند را به اروپا وارد کرد، قرنها این ماده یک غذای ارزشمند و مخصوص ثروتمندان بود ،در رنسانس کشت نیشکر در مزارع بزرگ آمریکای مرکزی گسترش یافت و در قرن 18 قند جدیدی از کشت گیاه چغندر بدست آمد .همزمان با بسته شدن بنادر اروپایی به روی کشتیهای انگلیسی که نیشکر حمل میکردند مصرف چغندر قند در تمام اروپا معمول شد .چغندر قند فاصله ی زمانی زیادی با قند نیشکر و فاصله ی خیلی زیادی با عسل دارد.هر سه قند ذکر شده محتوی گلوسید و یا همان هیدراتهای کربن هستند.بطور کلی دو نوع هیدرات کربن وجود دارد :

1 مونوساکاریدها :

همان قند های ساده مثل گلوکز ،دکستروز، فروکتوز ،لوولوز که مستقیما جذب بدن میشوند.نیاز به هضم ندارند سریع جذب و وارد خون میشوندو به سمت کبد میروند در کبد تبدیل به ذخایر گلیکوژن(یک مولکول بزرگ که از تجمع چندین مولکول کوچکتر مشابه بوجود آمده) میشود که این گلیکوژن در دسترس تمام اعضا و اندامهای بدن قرار میگیرد و بدن با اکسیداسیون گلیکوژن انرژی لازم خود را بدست میاورد.

2 .پلی ساکاریدها :

قندهای مرکب که از ترکیب مولکولهای ساده درست شده اند مثل ساکاروز و نشاسته این قندها قبل از جذب باید در لوله گوارشی روده تبدیل به قند ساده شوند در دهان تحت تاثیر پتیالین روی نشاسته و در اثنی عشر تحت تاثیر عصاره ی لوزالمعده روی ساکاروز و سرانجام در روده مبدل به قند ساده میشوند متابولیسم گلوسیدها توسط چند هورمون مخصوصا هورمون انسولین کنترل میشود. پلی ساکاریدها قندهای انسولین طلب هستند اما مونوساکاریدها نیازی به انسولین ندارند.البته تنها قندی که اصلا نیاز به انسولین ندارد قند فروکتوز است که در عسل اقاقیا فراوان وجود دارد به همین دلیل عسل اقاقیا به بیماران دیابتی توصیه میشود.عوارض مصرف نامتعادل قندها در بدن اعم از افراط و یا تفریط در مصرف آنرا بررسی میکنیم :

مصرف زیاد قندها باعث احتقان در کبد –خستگی لوزالمعده –چاقی مفرط و پوسیدگی دندان و بالاخره دیابت میشود.

مصرف کم و ناقص قندها منجر به خستگی عمومی بدن – کاهش مقاومت بدن – عدم تمایل به فعالیت – سرمای دائمی

 بنابراین مشاهده میکنید که قند یا گلوسیدها برای بدن ضروری هستند اما از کدام گلوسیدها مصرف کنیم ؟ یک سو قند سفید بشکل حبه قند –شکر – و نبات که از نیشکر و چغندر قند بدست آمده اند و شدیدا تصفیه شده اند و نیروی حیاتی خود را کاملا از دست داده اند . و در سوی دیگر عسل یا همان شیره ی گلها که ماده ای غنی و زنده است که ترکیبی از فروکتوز ،گلوکز ، ویتامین و املاح و نمکهای معدنی و ریز مغذیهای حیاتی دیگر میباشد قرار دارد. عسل نه تنها ماده ای مفید و مقوی و سرشار ازانرژیهای حیاتی است در هضم و جذب نیز فشاری به بدن نمیاورد ،بنابراین عسل قند مصرفی مناسب بشر است.

بیماران دیابتی و مصرف عسل

آزمایشات بر روی 5000 بیمار که به مدت 20 روزتحت عسل درمانی قرار گرفتند ثابت کرد عسل قند خون را افزایش نمیدهد.تحقیقات روی کودکان و بزرگسالان مبتلا به دیابت نشان داده است که عسل نه تنها برای آنها مضر نیست بلکه مصرف روزانه دو نوبت به مقدار هر بار 20 گرم نقش بسزایی در درمان دیابت و حفظ سلامتی آنها دارد و اسیدهای موجود در عسل سم موجود در خون دیابتی ها را که از عوارض دیابت است را دفع میکند. نکته ی قابل توجه اینستکه عسل تابستانه چون کاملا از شهد گلها و گیاهان است مناسب مصرف افراد دیابتی میباشد اما عسل زمستانی بدلیل تغذیه ی زنبورها با شکر، برای مصرف افراد دیابتی مناسب نمیباشد.افراد دیابتی دقت کنند که فقط یک عسل کاملا طبیعی و مطمئن است، که در تعادل انسولین در بدن و تنظیم کار لوزالمعده ،مفید و موثر است.

عسل و استحکام دندانها

محققان عسل با آزمایشات انجام شده ثابت کردند قند عسل نه تنها باعث خرابی و پوسیدگی دندانها نمیشود بلکه به تقویت و استحکام دندانها و تشکیل ساختار استخوانی محکم هم کمک میکند.

برای تقویت لثه : عسل + سرکه انگور .بر لثه ها میمالند و ماساژ میدهند. تکرار این عمل چند بار در روز موجب از بین رفتن چرک ها و ترمیم لثه میشود.

عسل و پیری

مصرف متعادل عسل همراه با وعده های غذایی موجب طول عمر و رفع عوارض پیری میشود.یک نوشابه ی ضد پیری و ضد پوکی و نرمی استخوان:1 لیوای آب ولرم +عسل

 

عسل و کودکان

عسل بدلیل خاصیت انرژی زایی و زودجذبی و ضد میکروبی که دارد و همچنین بدلیل وجود ریزمغذی های مورد نیاز رشد کودکان در آن و اثر آرام بخشی که دارد در سلامت ،رشد ، اشتها ، استخوان بندی ، آرامش و شب ادراری کودکان مفید است.

عسل و پوست

عسل علاوه بر خاصیت ضد عفونی کنندگی بر روی زخمها که باعث تسکین درد میشود در فعال شدن و ترمیم زخم و رشد سلولهای جدید پوست موثر است .در مواردی با استریل زخمهای دیابتی باعسل این زخمها درمان شده و از قطع عضو جلوگیری شده است.عسل با داشتن ماده ای ناشناخته اثری عالی بر خارشهای پوستی و اگزما داشته به شکل وریدی و استعمال خارجی استفاده شده است و هیچ تاثیر منفی بر قند دیابتی ها نداشته است.عسل به پوست طراوت میدهد آلودگیهای آنرا از بین میبرد و بافتهای پوست را با گلیکوژن پوشانده و عضلات صورت را تحریک میکند.

ماسک عسل به منظور درمان خشکی و جلوگیری از چین و چروک پوست:

50% عسل + 30% آرد + 20% آب

ابتدا صورت را با آب ولرم شسته به مدت 20 دقیقه ماسک را روی پوست قرار داده سپس با آب ملایم بشویید.

ماسک برای پوستهای خشک و چروک دار :

1 قاشق چایخوری عسل + 1 زرده تخم مرغ + 1 قاشق روغن زیتون

به روش بالا عمل میکنید و ماسک را به مدت 15 تا 20 دقیقه روی پوست در حال استراحت نگهمیدارید .

درمان چین و چروگ پوست صورت و گردن :

1 تخم مرغ + نصف قاشق چایخوری عسل +1 قاشق شیر خشک

مواد بالا را کاملا هم زده روی صورت و گردن بمالید و 15 دقیقه درازبکشید سپس با آب گرم بشویید و دوباره با آب سرد صورت و گردن خود را بشویید.

درمان سوختگی و کورک:

مخلوط عسل + آرد به نسبت مساوی بهترین درمان برای کورک و سوختگی است.

1 قاشق روغن زیتون + 1قاشق عسل + 1 زرده ی تخم مرغ به سرعت روی محل سوختگی گذاشته شود.بعد از بهبودی محل سوختگی را با روغن کرچک ماساژ دهید آثارسوختگی از بین خواهد رفت .

 برای سوختگی ها مرهمی از مقدار مساوی عسل و وازلین درست شود و صبح و شب به موضع بمالید تا ایجاد پوست جدید ادامه دهید .

ماسک عسل مخصوص پوستهای خشک :

1 قاشق عسل +1 زرده تخم مرغ + 1 قاشق آرد گندم یا ذرت و یا چاودار +1 قاشق روغن زیتون

1 قاشق عسل + 1قاشق ماست

1 قاشق عسل + 1 قاشق خامه

ماسک عسل برای پوستهای چرب

1 قاشق عسل + 1 قاشق آرد گندم یا ذرت و چاودار +سفیده تخم مرغ+1قاشق آب لیمو ترش

1 قاشق عسل + 1 سفیده تخم مرغ

1 قاشق مرباخوری عسل + 1 موز نرم شده

ماسک برای چهره های خسته و پف کرده:ماسک عسل +میوه جات تازه

درمان لکه ها و پوست رفتگیها با عسل

برای نواحی کهیر دار و خارش دار محل مورد نظر را به مدت 6 تا 8 نوبت در درز با لایه ای از عسل پانسمان کنید.

درمان برص و بهق (لک و پیسی ) با عسل :

محل را با آب بسیار داغ و یک تکه پارچه ی پشمی ماساژ دهید و بمالید و مخلوط عسل + نشاسته را به موضع بمالید .

محلول درمان ترک پا : سیر رنده شده یا آب سیر + عسل به نسبت مساوی

چندین نوبت مالیدن عسل به زبریها و ترک خوردگیهای پوست آنرا ترمیم و نرم میکند.

بهترین درمان ترک خوردگی پوست :عسل + گلیسیرین به نسبت مساوی.

مزیت درمان بیماریهای پوستی با عسل از بین رفتن آثار روی پوست است.

ماسکهای گیاهی عسل جنبه ی غذایی دارند و فسادپذیرند باید آماده کرد ه و فورا آنرا مصرف کنید . ماسکهای گیاهی عسل را بر روی پوست تمیز قرار دهید تا درمان بهتری بدست آورید.

عسل و درمان امراض چشمی

همانگونه که در قدیم فراعنه مصر در درمان امراض چسم از عسل استفاده میکدرند امروزه هم برخی متخصصان معروف جهان از این ماده ی شفابخش در درمان امراض چشم بهره میبرند . عفونت قرنیه که به کندی بهبود می یابد روند بهبود آن با عسل تسریع میشود .عسل نه تنها یک ترمیم کننده ی خوب موضعی میباشد بلکه در سوخت و ساز و ترمیم سلولی در بافت های قرنیه ی چشم نیز موثر است.

برای یک هفته صبح و شب سرمه ی عسلی روی چشم بگذارید همچنین هر روز ناشتا یک قاشق عسل ناشتا بخورید برای درمانهای چشمی.

درمان آب سفید چشم :عسل + آب صفرای کبوتر . در چشم بچکانید و تا یک هفته ادامه دهید.

عسل در درمان کم خونی :

1 لیوان آب گوجه فرنگی +عسل . به مدت یک هفته ناشتا مصرف شود .

نقش عسل در درمان امراض گوارشی

قند میوه ی موجود در عسل در تحریک و حرکات روده و رفع یبوست مفید است .اسید فرمیک موجود در عسل بر باکتریهای دستگاه گوارش و مبارزه با تخمیر نقش دارد.آنزیمهایی چون آمیلاز و دیاستاز موجود در عسل در روند هضم غذا موثرند و در اسید خراب نمیشوند.عسل قادر است اسید معده را متعادل کند .اسید آمینه های عسل به آرامی زخمهای معده را بهبود میدهند. هورمون استروژن عسل در درمان زخمهای دستگاه گوارش موثر است.عسل با اثر آرامبخشی بر درمان دردهای گوارشی با ریشه ی عصبی مفید است و با اثر ضد میکروبی که دارد در اسهالهای عفونی و مشکلات میکروبی گوارشی مفید است.

درمان گوارش با عسل

100 تا 150 گرم عسل در 2نوبت هر بار 40 گرم . روزانه یک و نیم ساعت قبل از غذا و یا سه ساعت بعد از غذا مصرف شود.

درمان کولیتهای عصبی قولنج و گرفتگیهای شدید روده :

1 لیوان جوشانده ی نعناع+ عسل بصورت ناشتا میل شود.

محلولهای گرم آب یا شیر و عسل از میزان اسید معده میکاهد.

محلولهای سرد عسل قبل از غذا اسید معده را بیشتر میکند.

عسل و درمانهای کبدی

کبد یک عضو تسویه کننده در بدن است که باید سموم خون را جدا کرده و دفع کند عسل با قندهای فراوان که دارد ذخیره ی گلیکوژن کبد را بالا برده عملکرد کبد را به تعادل میرساند.عسل وظایف قلب و کبد و گردش خون را بهبود میبخشد .در آزمایشات بر روی چند گروه موش آزمایشگاهی با اختلال کبدی مشاهده شد که فقط گروهی که درمان با عسل را دریافت کرده بودند زنده ماندند.عسل بردرمان مسمومیت های کبدی ،کاهش فشار خون ،ذخیره سازی گلیکوژن درکبد و فعال سازی سلولهای کبدی و دفع رسوبات چربی از کبد مفید است.طریقه ی مصرف عسل در درمان کبد:

1 قاشق غذاخوری پورد بلوط پوست کنده + 1 فنجان عسل به مدت 15 روز ناشتا.

نصف استکان آب لیموی تازه + 1 قاشق عسل + 3 قاشق روغن زیتون .مفید بیماران کبد و کیسه صفرا .

عسل در درمان بیماریهای قلبی

از آنجاکه قلب در تمام طول عمر بی وقفه کار میکند انرژی زیادی ازدست میدهد.ماده ی انرژی زایی چون عسل میتواند انرژی مورد نیاز این عضو را براحتی و به سرعت تامین کند .قند انگور نقش مهمی در تغذیه ی عضله ی قلب دارد .عسل رگهای کرونر قلب و جریان خون در آنها را گسترش میدهد.عسل حاوی ماده ای بنام گلیکواتیلی است که از راه عضله ی قلب بهترین قندها را میسازد و جریان خون را دررگهای کرونر قلب بهبود می بخشد .فشار خون را متعادل میکند و آریتمی های قلب را تیظیم میکند و مصرف همزمان عسل با برخی داروهای قلبی از اثر سمی آنها میکاهد و تاثیر درمانی آنها را چند برابر میکند .پزشکان به استفاده از عسل همراه با درمانهای قلبی و حتی پس از جراحیهای قلبی به مصرف عسل بعنوان یک ماده ی انرژیک و تقویتی تاکید دارند.

مبتلایان به ناراحتی قلبی با ریشه ی عصبی و بی خوابی با نوشیدن یک لیوان محلول گرم عسل درمان میشوند.

درمان ضربانهای شدید قلب با عسل : محلول عسل و توت فرنگی 1 قاشق بعد هر غذا.

آنژین صدری و سوزش و گرفتکی ناحیه ی سینه :

300 گرم عسل +100 گرم عصاره آلوئه را + 500 گرم پوره ی هویج+ 2 آب لیمو ترش تازه .

درمان ضربانهای شدید شریانی :

مقداری عسل + مقداری آب تربچه + آب یک لیمو ترش تازه . هر بار یک قاشق چایخوری از معجون بدست آمده مصرف میشود.

تقویت عضله ی قلب :

1 قاشق چایخوری پودر ساییده ی پوست انار خشک شده +1 فنجان آبجوش +1قاشق مرباخوری عسل . این دارو به مدت یک هفته و روزانه دو نوبت صبح و شب مصرف شود.

درمان تنگی دریچه های قلب و گرفتکیهای کرونر :

1 قاشق عسل + 1 قاشق روغن زیتون +عصاره ی نصف لیمو ترش +1 لیوان آب گرم تا نقطه ی جوش رسانده و ناشتا بنوشید .

تقویت قلب و نیروی جنسی در بیماران قلبی :

هر روز 1 پیاز کوچک خورده شود و پس از 1 ساعت 1 لیون جوشانده ی آویشن +2 قاشق عسل مصرف شود .

بهترین درمان فشار خون و اختلالهای عصبی روانی :

آب لیمو ترش تازه که با عسل شیرین شده باشد .

درمان روماتیسم با عسل :

1 لیوان آب گرم + عسل + 1 قاشق چایخوری روغن سیاهدانه . روزانه دو نوبت.

روغن سیاهدانه و روغن کافور و روغن نعناع را داغ کنید بر موضع بمالید و ماساژ دهید .روزانه دو نوبت صبح و شب.

درمان تشنج عصبی و سرع :

1 لیوان آب جوشیده ی ولرم شده + عسل .بصورت ناشتا مصرف شود .

درمان بیخوابی :

1 لیوان شیرداغ + 1 قاشق عسل . یک ساعت قبل از خواب نوشیده شود.

بیماریهای روانی :

1 لیوان شیر + 1 قاشق عسل + کمی پودر میخک . صبح و غروب مصرف شود.

عسل در درمان سرطان:

آب هویج + عسل . سلولهای سرطانی را تحلیل میبرد و نابود میکند و از پیشروی آن جلوگیری میکند.بینایی و شنوایی را تقویت کرده مانع پیچش صدا در گوش و تیرگی و کدر شدن چشم میشود.

 5 گرم ژل رویال + 1 فنجان عسل طبیعی با موم مخلوط شده هفته ای دو بار میل شود.

هر روز بدن را با عسل و روغن سیاهدانه ماساژ دهید یک ساعت بعد با آب داغ حمام کنید و سپس 1 قاشق مرباخوری پورد سیاهدانه را در یک لیوان آب هویج ریخته با 3 قاشق مرباخوری عسل میل کنید.

پاکسازی بدن از سموم با عسل :

1 قاشق عسل طبیعی +روغن کنجد مخلوط شده صبح ها میل شود . و قبل از خواب 1 لیوای شیر + 1 قاشق عسل طبیعی + چند قطره زعفران میل کنید.معجون فوق را بمدت 5 روز مصرف کنید و در این دوره ی درمانی از مصرف چربی و گوشت پرهیزکنید .

عسل در تقویت نیروی جنسی :

3 عدد پیاز رنده شده +1 عاشق عسل طبیعی حرارت داده . صبح و شب میل کنید .

گیاهان مفید نیروی جنسی مثل ترب،تره تیزک، شاهی ، زنجبیل و پودر سیاه دانه .

هر یک را با 1 قاشق عسل طبیعی مخلوط کرده حداقل 3 ساعت قبل از مجامعت میل کنید.

درمان سنگ کلیه با عسل :

مخلوط عرقیات مفید کلیه مانند خارشتر و اسطوخودوس همراه با مقداری عسل مفید دفع سنگ کلیه میباشد.3 لیوان مخلوط 3 عرق +1قاشق عسل .برای یک شبانه روز

 

 

هشدار : استفاده از نسخه های مطرح شده در این نوشته را حتما تحت نظر اهل فن پیگیری کنید.

 

گرده ی گل یا پولن چیست ؟

یکی دیگر از محصولات زنبور عسل میباشد که دارای ارزش درمانی است .گرده به معنای یک


حکیم خانی

/ 0 نظر / 1306 بازدید